Kontakt 502-136-038

Młodzież pije z różnych powodów, a wczesne próbowanie różnego rodzaju alkoholi  często powiązane jest  z potrzebą poczucia się dorosłym, a co za tym idzie chęcią podniesienia swojej pozycji pośród rówieśników. Młodzież pije alkohol także dlatego, aby nie odstawać od rówieśniczej grupy, nie narazić się na miano tchórza czy też maminsynka. Młodzi ludzie piją alkohol również dlatego, że wprowadza w dobry humor, dodaje odwagi w kontaktach z płcią przeciwną czy pozwala uwolnić się od stresu.  Nastolatki zwłaszcza w okresie dojrzewania, poprzez picie alkoholu wyrażają swój bunt wobec zakazów, które ich dotyczą, a jakie wyznaczają im dorośli.  Ponadto cechą wielu młodych ludzi jest  chęć podejmowanie ryzyka, przekraczania granic, a  co za tym idzie także picie alkoholu.

Leczenie młodzieży uzależnionej od alkoholu i innych środków różni się od leczenia uzależnionych dorosłych. Jeśli chodzi o tych drugich to terapia w dużej mierze oparta jest na bilansie szkód i strat. Terapeuta pokazuje dorosłemu uzależnionemu, co stracił. Do uzależnionej młodzieży tego typu argumenty nie przemawiaj, gdyż bardzo często jeszcze niczego nie stracili, a jeśli tak to niewiele. Często trudność terapeutyczna polega na tym, że w środowisku rówieśniczym pijący alkohol nastolatek traktowany jest wyjątkowo. To jest  fajny koleś jak się napił wyrywał laski na dyskotece, albo wszedł na słup wysokiego napięcia co było powodem doskonałej zabawy dla wszystkich. Niestety bardzo często alkohol gwarantuje „odpowiednią” pozycję młodemu człowiekowi w grupie rówieśniczej. W związku z tym wydaje mu się, że picie alkoholu przynosi same korzyści.

Dlatego uzależniona młodzież wymaga bardziej intensywnej opieki terapeutycznej zwłaszcza w kontakcie indywidualnym  niż uzależnieni dorośli. Wiąże się to z tym, że można u niej zaobserwować znaczne wahania nastroju, silne stany niepokoju, zwiększoną drażliwość albo nagłą apatię i brak motywacji do robienia czegokolwiek.  Wszystkie te stany w połączeniu z brakiem umiejętności radzenia sobie z nimi oraz ciągłym oczekiwaniem od życia gratyfikacji, niecierpliwością i wzmożoną reaktywnością mogą skończyć się złamaniem abstynencji. Dlatego oddziaływanie terapeutyczne w znacznej mierze skupia się na budowaniu własnej tożsamości młodego człowieka.

Sygnały ostrzegawcze uzależnienia od alkoholu:

 • wyraźny spadek zainteresowania zajęciami, które wcześniej były ważne i atrakcyjne;
 • zwiększenie poziomu frustracji, napady złości, okazywanie wrogości;
 • pojawiające się problemy z nauką i zachowaniem;
 • izolowanie się od rodziny;
 • ukrywanie szczegółów dotyczących życia poza domem;
 • częste wahania nastroju od stanów apatii do nadmiernego pobudzenia;
 • zmiany zwyczajów związanych z jedzeniem i zasypianiem, np. późniejsze wstawanie, utrata apetytu;
 • zapach alkoholu z ust, szkliste, zaczerwienione oczy;
 • zaniedbywanie swego wyglądu, oraz higieny osobistej;
 • zwiększenie wydatków osobistych, znikanie drobnych sum z domu, ukrywanie celu ponoszonych wydatków;
 • reagowanie złością na pytania o sposób spędzania czasu oraz towarzystwo z jakim ten czas jest spędzany;

Kontakt 502-136-038