Bezpłatna terapia dla uzależnionych od hazardu i komputera tel. 502 136 038

Uzależnienie od komputera, internetu oraz gier komputerowych znajduje się na międzynarodowej liście klasyfikacji chorób OCD-10. Uzależnienie to jest rozumiane jako patologiczne używanie komputera i\lub internetu, które oddziaływuje na sferę psychiczną, fizyczną, ekonomiczną i/lub społeczną.

 

Istotą problemu w uzależnienia od komputera nie jest sam komputer tylko utrata kontroli w sięganiu po różne formy korzystania z niego. Należy zaznaczyć, że nie wszystkie osoby korzystający z komputera, nawet w sposób bardzo intensywny, wpadają w psychologiczną zależność.

Człowiek  uzależnia się od psychicznych oraz emocjonalnych stanów, które powstają w nim na skutek działalności jaką realizuje on dzięki komputerowi i przez komputer. Przykładowo osoba grająca w gry komputerowe może się uzależnić od stanu skoncentrowanego silnego pobudzenia grą, ?adrenaliny?, którą czuje podczas grania czy od poczucia satysfakcji z wygranej.  Inna osoba może uzależnić się od podniecenia seksualnego, które odczuwa podczas przeglądania stron pornograficznych.

Uzależnienie od komputera jest niebezpieczne, gdyż prowadzi do zerwania więzi z przyjaciółmi, kolegami i rodziną, zaniedbania ważnych obowiązków np. szkoły, pracy, konfliktów rodzinnych i partnerskich, a przede wszystkim nie leczone może doprowadzić do pojawienia się zaburzeń psychicznych np. depresji, lęków czy nawet psychozy.

Objawy uzależnienia od gier
?    zanik innych zainteresowań na rzecz spędzania czasu przed komputerem lub konsolą do gier;
?    brak możliwości korzystania z komputera lub zagrania w grę powoduje złe samopoczucie, rozdrażnienie, apatię, a nawet agresję;
?    izolowanie się od rodziny i przyjaciół;
?    częste zaburzenia i zmiany nastroju, nadpobudliwość, zaburzenia lękowe;
?    problemy z zasypianiem i bezsenność;
?    problemy z koncentracją;
?    zaniedbywanie obowiązków domowych, szkolnych czy pracy;
?    relacje nawiązywane w świecie wirtualnym stają się ważniejsze od realnych;
?    wydawanie znacznych kwot pieniędzy na nowe gry, akcesoria do gier czy też wyposażenie postaci w grze, co znacząco odbija się na budżecie, np. uniemożliwiając zapłacenie rachunków czy pochłaniając całe oszczędności.